Singapore Laksa
Wonen in Singapore was zonder meer één van de meest gelukkige periodes in ons leven. Het klimaat, de (werk) sfeer, de mensen, de schoonheid (letterlijk en visueel), ……en natuurlijk het heerlijke eten.
Singapore is een paradijs voor ‘Street Food’ (straat eten) getypeerd door de ontelbare ‘Hawker Centres’ verspreid over het hele eiland, overal waar mensen te vinden zijn. Altijd vers, snel, goedkoop, en oh zo lekker.
Anecdotes over die tijd in Singapore zijn te veel om op te noemen maar in deze rubriek is het verhaal van ‘Singapore Laksa’ één waar ik niet aan voorbij kan gaan.
Laksa is om te beginnen een maaltijd soep, ontstaan uit de keukens van de vele culturen die Singapore rijk is. Deze verschillende culturen zijn in honderden jaren ontwikkeld als resultaat van de handelsroutes tussen de steden Malakka, Penang en Singapore op het Maleisische Schiereiland.
De Paranakan.
Hoog gewaardeerd voor hun levensstijl zijn de Paranakan in Singapore. Door gemengde huwelijken tussen welgestelde Chinese , Maleisische, Indonesische handelaars en locale vrouwen is de zeer elite Paranakan cultuur ontstaan. Vervolgens ook de Paranakan ( Nonya) keuken.
Paranakan Singaporezen, de trotse en authentieke afstammelingen van deze originele Chinezen ,Maleisiërs en Indonesiers, bewaren nog altijd traditie getrouw de speciale methodes en het kruiden gebruik van de ‘Nonya keuken’.
…………
de erfgoed keuken genoemd. ‘Nonya’ betekend een vrouw van puur Chinees/ Maleisisch/ Indonesisch afkomst, ……zeer gerespecteerd in Singapore.
Maar Laksa behoort niet tot één, maar al de culturen van Singapore en wordt daardoor op vele verschillende manieren gemaakt.
De basis van Laksa kan bestaan uit vis, gevogelte, vlees of alleen groenten. Meest geliefd is de kerrie en kokos smaak, maar er is ook een zure versie waar cocos helemaal niet in voor komt.
Mijn favoriete versie maak ik meestal met grote, verse garnalen, en hier in Spanje zijn de reuze garnalen uit Palamos uitermate geschikt!
Aan de slag: Voor ongeveer 4 personen.
Belangrijk! Verzamel al de ingrediënten – het zijn er veel, maar geef niet op want de Laksa is echt heel makkelijk te maken, mits alles van te voren klaar staat om snel te kunnen pakken terwijl je bezig bent.
De Marokkaanse winkels hier in Spanje hebben vaak een keuze van kruiden die niet in de normale supermarkten te vinden zijn. Veritas is ook een goed adres voor specialiteiten.
Ingredienten:
Minstens 3 of 4 grote garnalen per persoon, gepeld, darmkanaal verwijderd.
Behoud het staart gedeelte.
- 2 eetlepels olie
- 1 ui, dun gesneden 2 tenen knoflook
- Stuk (2 cm) verse gember, geraspt
- 1 theelepel sambal
- 2 eetlepels ‘Thai red curry paste’
- 2 x 400ml blikjes kokosmelk.
- 500 ml kippenbouillon
- 1 dessertlepel vissaus (niet méér!)
- 300 gram in stukjes gesneden pompoen
- 400 gram in stukken gesneden witte visfilet (soort naar keuze)
- verse spinazie, (ongeveer zes bladeren per persoon)
- 2 theelepels Palm of Bruine suiker.
- 1 uitgeperste limoen.
- Taugé
- 300 gram rijstnoedels
- In stukjes gesneden tofu, ongeveer een grote eetlepel per persoon (optioneel)
Extra notitie: Kaffir lime, dubbel citroen blad, (djoeroek Poeroet blaadjes van de Indische Toko in Nederland) is hier niet te krijgen maar als iemand het voor je uit Nederland mee kan nemen is het altijd een geweldige smaakmaker om in huis te hebben voor Aziatisch eten. Een of twee gekneusde blaadjes bij een gerecht toevoegen is genoeg.
- Ze kunnen in de diepvries bewaard worden.
- Niet te verwarren met gewoon citroen blad! Heel anders.
- Verse rode chili kan ook gebruikt worden in plaats van sambal, of broccoli in plaats van spinazie.
Garnering:
- Koriander of Basilicum, kleine gebakken garnaaltjes (optioneel)
Methode:
- Verhit de olie en bak de ui, knoflook, gember en sambal.
- Al roerend voeg de ‘Thai curry paste’ er bij. Ongeveer 2 minuten.
- Voeg de Kokosmelk. kippenbouillon, vissaus en pompoen bij de kruiden.
- Sudder zachtjes, ongeveer 12 minuten, tot de pompoen gaar is geworden
- Voeg vis, suiker en limoen sap toe
- Doe de Garnalen, spinazie, en dan taugé als laatste er bij.
- Terwijl de garnalen garen, kook de noodles 2 tot 3 minuten in kokend water. Als ze gaar zijn knip ze in stukken om het makkelijker te kunnen eten met een lepel.
Te serveren:
- verdeel de noodles in grote soep kommen en schep the Laksa met de garnalen er overheen.
- Garneer met Koriander of basilicum en een schijfje limoen.
- Meteen warm serveren.
Buen Provecho!