Ga naar inhoud Ga naar hoofdnavigatie Ga naar footer

Spanje 22 april 2022

(Door Marianne de Jong, plaatsvervangend Ambassadeur)

De Ambassadeur gaf vorige week aan dat als er iets te melden was er een update van mij en het team zou komen. Gelukkig is er genoeg reden om dat inderdaad te doen! Want zoals u allen waarschijnlijk inmiddels heeft vernomen is de mondkapjesplicht in Spanje voor de openbare binnenruimten deze week grotendeels komen te vervallen. Daar besteden we graag aandacht aan, al was het maar om te vieren dat we nu toch echt wel heel dichtbij een redelijk normale situatie komen. Het virus blijft bij ons, dat wel, maar op een manier die nu controleerbaar lijkt. Hopelijk blijft dat ook in de toekomst zo.

Het mondkapje blijft op bepaalde plekken nog wel verplicht. U moet bijvoorbeeld nog steeds een mondkapje dragen in het openbaar vervoer (inclusief vliegtuigen en taxi’s) en in de gemeenschappelijke ruimtes van boten en schepen als de 1,5 meter afstand niet gewaarborgd kan worden. Bezoekers, medewerkers en patiënten van zorginstellingen en gezondheidscentra moeten ook een mondkapje dragen in de gemeenschappelijke ruimtes.

Ook op de ambassade hebben we ons aangepast aan de nieuwe regels. Werkgevers kunnen immers zelf bepalen of het dragen van het mondkapje op kantoor eventueel nog noodzakelijk wordt gevonden. Sinds woensdag hebben we de verplichting op de ambassade afgeschaft omdat er geen bijzondere reden is die het dragen van het mondkapje noodzakelijk maakt. We kunnen afstand houden en de lucht wordt hier voortdurend gereinigd (ramen opzetten kunnen we helaas niet op de 36e en 37e verdieping :)). We laten iedereen de keuze of ze het mondkapje willen dragen of niet en proberen daarbij zo goed mogelijk rekening te houden met elkaar. Het beeld is heel gemengd, zo zien we tot nu toe. Sowieso is het heel fijn dat we ook weer in de gelegenheid zijn elkaar weer vaak op kantoor te zien. Deels werken we thuis, maar inmiddels grotendeels op kantoor. Uiteraard is de consulaire balie elke werkdag voor u open, met of zonder mondkapje. U kunt kiezen 🙂!.

Ook persoonlijk merk ik hoe de post-pandemie periode nu echt gestart is. Na een drukke periode was er voor mij eindelijk tijd en gelegenheid om voorafgaand aan en tijdens de Semana Santa dit heerlijke land verder te leren kennen tijdens mijn Paasverlof. Ik blijf me verbazen over de schoonheid van het land: van paradijslijk Formentera tot magisch Malaga! Hoewel ik op Formentera was met regen en harde wind – eigenlijk was het net Nederlands weer – zag ik toch dat ik omringd werd door zo ongeveer de mooiste stranden die ik ooit zag. Wat een kadootje. Als echte Nederlandse fietste ik – soms wel geholpen door de elektrische fietsmotor – heerlijk over het eiland, alleen, aan de vooravond van het nieuwe seizoen. Ook had ik tijd om kort naar Ibiza te gaan, na een wiebelige ferryovertocht over de nog wat onrustige zee; ook daar liep ik – nu met stralend weer – vrijwel alleen langs werkelijk prachtige helderblauwe baaien. Het was mooi om te zien hoe alles klaar gemaakt werd voor het nieuwe seizoen: terrassen werden schoongemaakt, muurtjes opnieuw geschilderd en rolluiken piepend geopend. Daarna was het tijd om naar Malaga te gaan, met het gezin dit keer. We waren diep onder de indruk van de stad en de prachtige bezienswaardigheden, de tuinen en musea. Maar het hoogtepunt waren toch wel de processies: we hadden het geluk die van de Jueves Santo mee te maken (die met het Legión, liederen en trommels!), vanaf een balkonnetje, en dus met uitstekend zicht. De kinderen, mijn man en ik hebben uren gebiologeerd staan kijken. Ik begrijp goed waarom vele Spanjaarden een traantje wegpinkten: de ontlading was enorm na twee jaar geen processies vanwege COVID. Wat een intense emotie en een pracht en praal, omlijst door indrukwekkende muziek, trommels en veelvuldig applaus. We hebben genoten.

Uiteraard ben ik vanuit Malaga ook even bij onze consul Frank Buster in Torremolinos langsgegaan. Met uitzicht op het strand hebben we uitgebreid bijgepraat en het is fijn te zien en horen wat Frank voor de Nederlanders in zijn regio betekent, als arts uiteraard, maar juist ook als onze consul. We zijn erg blij met hem in ons team.

Ik plak er wat foto’s bij. U heeft vast ook prachtige processies meegemaakt of andere mooie ervaringen uit de Semana Santa week. Voor mij was het maar de eerste keer, maar zeker niet de laatste. En op de Balearen was ik ook niet voor het laatst.

De feestelijkheden in Spanje zijn nog niet voorbij: morgen wordt “La Diada de Sant Jordi” (Sint-Jorisdag) gevierd in Catalonië, een feestdag ter ere van de beschermheilige van deze regio. Sint Joris, die u misschien nog kent uit het verhaal van Sint Joris en de Draak, is al sinds de 15e eeuw de officiële beschermheilige van Catalonië. Volgens de legende was er ooit een verschrikkelijke draak in Montblanc (Catalonië) die de regio terroriseerde en om de draak tevreden te houden moest de lokale bevolking iedere dag twee schapen sturen. Toen er niet genoeg schapen over waren besloten de burgers mensen te sturen om de honger van de draak te stillen. Op een gegeven moment zou de dochter van de toenmalige koning geofferd worden, maar de prinses werd uiteindelijk gered door de heldhaftige Sint Joris (Sant Jordi) die de draak doodde. Uit het bloed van de draak kwamen rozen, en op deze manier zou de traditie zijn ontstaan om rozen te geven op Sint-Jorisdag. Daarnaast is het op 23 april “El Día Internacional del Libro” (Wereldboekendag). Om deze twee feestelijke gebeurtenissen te vieren is het in Catalonië gebruikelijk om elkaar boeken en rozen te geven, dus mocht u in een feestelijke stemming zijn kunt u altijd overwegen mee te doen aan deze prachtige Catalaanse traditie. Een boek cadeau doen is overigens ook in de rest van Spanje op deze dag een mooi gebruik.

Voor nu: geniet van uw blote gezicht (als u dat prettig vindt), lees een mooi boek, en geniet van het nieuwe seizoen! Hasta la próxima! Volgende week is Ambassadeur Jan Versteeg er weer.

Marianne de Jong