Spanje 26 mei 2023
๐๐ฒ๐๐๐ฒ ๐น๐ฒ๐๐ฒ๐ฟ๐ ๐ฒ๐ป ๐น๐ฒ๐๐ฒ๐ฟ๐ฒ๐๐๐ฒ๐ป ๐ถ๐ป ๐ฆ๐ฝ๐ฎ๐ป๐ท๐ฒ ๐ฒ๐ป ๐ฑ๐ฎ๐ฎ๐ฟ๐ฏ๐๐ถ๐๐ฒ๐ป,
als u dacht dat het
Boekenbal een puur Nederlandse aangelegenheid is dan heeft u het mis. Ook in Madrid organiseren we eens per jaar een groot boekenfeest. En met โweโ bedoel ik een feestelijke avond opgezet met onze goede collegaโs van de
Belgische ambassade. We zetten zo Spaanse studenten die Nederlands leren in het zonnetje.
En dat zijn er nogal wat! Alleen al in Madrid krijgen meer dan honderd studenten les op een van de twee openbare scholen die het
Nederlands onderwijzen.
Dat gebeurt op de EOI Jesรบs Maestro โ de Officiรซle Spaanse Talenschool โ en de Universidad Complutense de Madrid. Zij doen onschatbaar werk en om dat met elkaar te vieren organiseren we ons eigen Boekenbal, dit jaar in de prachtige Fundaciรณn Carlos de Amberes.
Ik trof enthousiaste leraren รฉn gemotiveerde studenten, de perfecte formule om het wonder mogelijk te maken. Want het is voor een Spanjaard niet makkelijk het Nederlands te leren. De regels van je eigen taal werken niet meer: een ervaring die ik nu ook heb bij het leren van het Spaans.
Ik ontdekte ook dat er veel redenen zijn waarom iemand Nederlands leert. De een doet het vanwege familie, de ander voor de
liefde, voor werk of uit interesse voor taal. Kennis van taal is altijd nuttig voor het leven. Het verenigt mensen en creรซert begrip in elkaar. Het was een heerlijk feest.
Ik wil graag drie mensen noemen die de verspreiding van onze taal via het publieke onderwijs in Madrid met grote inzet vervullen: Arthur Verbiest en Alejandra Sanz van de Escuela Oficial de Idiomas, en Marรญa Josรฉ Calvo van de Universidad Complutense.
Een dikke pluim!
Maar er zijn meer mensen die ik lof wil toezwaaien. Zoals de
brandweerlieden van de gemeente Olot, in de noordelijke provincie Girona. Zij redden op 7 mei een groep van 120 Nederlandse scholieren en hun twintig leerkrachten en begeleiders van het lyceum Zandvliet uit Den Haag. Ze waren bezig met een wandeling in La Garrotxa, een op zich prachtig natuurgebied dat ooit gevormd is door
vulkaanuitbarstingen.
Maar na hevig noodweer daalde de temperatuur snel, en werd de groep overvallen door hagel, harde regen en windvlagen. Na een noodoproep startte de brandweerdienst van Olot een reddingsoperatie. In een persoonlijke brief heb ik deze helden uitgebreid kunnen bedanken voor hun actie.
Vorige week heeft honorair consul Dirk Kremer deze brief persoonlijk overhandigd. Bij de brief zat ook een speciale plaquette. De tekst op de plaquette gaat als volgt:
โ๐๐ญ ๐๐ฐ๐ฏ๐ด๐ถ๐ญ๐ข๐ฅ๐ฐ ๐ฅ๐ฆ ๐ญ๐ฐ๐ด ๐๐ข๐ชฬ๐ด๐ฆ๐ด ๐๐ข๐ซ๐ฐ๐ด ๐ฆ๐ฏ ๐๐ข๐ต๐ข๐ญ๐ถ๐ฏฬ๐ข ๐บ ๐๐ณ๐ข๐จ๐ฐฬ๐ฏ, ๐ข ๐ญ๐ฐ๐ด ๐๐ฐ๐ฎ๐ฃ๐ฆ๐ณ๐ฐ๐ด ๐ฅ๐ฆ ๐ญ๐ข ๐๐ฆ๐ฏ๐ฆ๐ณ๐ข๐ญ๐ช๐ต๐ข๐ต ๐ฅ๐ฆ ๐๐ข๐ต๐ข๐ญ๐ถ๐ฏฬ๐ข ๐ฅ๐ฆ๐ญ ๐๐ข๐ณ๐ฒ๐ถ๐ฆ ๐ฅ๐ฆ ๐๐ญ๐ฐ๐ต. ๐๐ฏ ๐ข๐จ๐ณ๐ข๐ฅ๐ฆ๐ค๐ช๐ฎ๐ช๐ฆ๐ฏ๐ต๐ฐ ๐ฑ๐ฐ๐ณ ๐ฆ๐ญ ๐ณ๐ฆ๐ด๐ค๐ข๐ต๐ฆ ๐ฅ๐ฆ ๐จ๐ณ๐ถ๐ฑ๐ฐ ๐ฅ๐ฆ 140 ๐ค๐ช๐ถ๐ฅ๐ข๐ฅ๐ข๐ฏ๐ฐ๐ด ๐ฏ๐ฆ๐ฆ๐ณ๐ญ๐ข๐ฏ๐ฅ๐ฆ๐ด๐ฆ๐ด ๐ฆ๐ฏ ๐ญ๐ข ๐๐ข๐ณ๐ณ๐ฐ๐ต๐น๐ข.โ (‘๐๐ข๐ฎ๐ฆ๐ฏ๐ด ๐ฉ๐ฆ๐ต ๐๐ฐ๐ฏ๐ด๐ถ๐ญ๐ข๐ข๐ต ๐ท๐ข๐ฏ ๐๐ฆ๐ฅ๐ฆ๐ณ๐ญ๐ข๐ฏ๐ฅ ๐ช๐ฏ ๐๐ข๐ต๐ข๐ญ๐ถ๐ฏฬ๐ข ๐ฆ๐ฏ ๐๐ณ๐ข๐จ๐ฐฬ๐ฏ, ๐ท๐ฐ๐ฐ๐ณ ๐ฅ๐ฆ ๐๐ณ๐ข๐ฏ๐ฅ๐ธ๐ฆ๐ฆ๐ณ ๐ท๐ข๐ฏ ๐ฅ๐ฆ ๐๐ฆ๐ฏ๐ฆ๐ณ๐ข๐ญ๐ช๐ต๐ข๐ต ๐ฅ๐ฆ ๐๐ข๐ต๐ข๐ญ๐ถ๐ฏฬ๐ข ๐ช๐ฏ ๐๐ญ๐ฐ๐ต. ๐๐ช๐ต ๐ฅ๐ข๐ฏ๐ฌ ๐ท๐ฐ๐ฐ๐ณ ๐ฅ๐ฆ ๐ณ๐ฆ๐ฅ๐ฅ๐ช๐ฏ๐จ ๐ท๐ฐ๐ฐ๐ณ ๐ฅ๐ฆ ๐จ๐ณ๐ฐ๐ฆ๐ฑ ๐ท๐ข๐ฏ 140 ๐๐ฆ๐ฅ๐ฆ๐ณ๐ญ๐ข๐ฏ๐ฅ๐ฆ๐ณ๐ด ๐ช๐ฏ ๐๐ข๐ณ๐ณ๐ฐ๐ต๐น๐ข.’).
Mijn loftuiting zou niet compleet zijn zonder nadrukkelijk ook honorair consul Dirk Kremer te noemen, die zich vanaf het eerste moment met deze reddingsoperatie heeft bezig gehouden. Heel veel dank Dirk!
Ik eindig met een knipoog. Tot mijn vreugde en grote hilariteit kreeg ik het bericht dat ik officieel ben benoemd als โAmbassadeur van Nespressoโ
Dus niet alleen van het Koninkrijk der Nederlanden in Spanje. Ik vrees dat ik dat te danken heb aan de grote hoeveelheid
koffiecupjes die we hebben gekocht sinds ik hier woon, en trouwens ook allemaal keurig hebben gerecycled.
Veel collegaโs โ vooral vrouwelijke โ en mijn echtgenote hebben me gezegd dat ik nu ook mijn zogenaamde Geloofsbrieven formeel zou moet aanbieden aan George Clooney.
En ze willen allemaal mee!
Ik wens u een mooi pinksterweekend, Roel Nieuwenkamp